NÖROLOJİK HASTALIKLAR

RANDEVU TALEP FORMU

    Kronik travmatik ensefalopati (KTE), beyin sarsıntıları ve kafaya tekrarlanan darbeler dahil olmak üzere tekrarlanan travmatik beyin yaralanmalarıyla (TBI) ilişkili ilerleyici ve ölümcül bir beyin hastalığıdır. Demans gelişimi ile de ilişkilidir. Araştırmalar ayrıca, Alzheimer hastalığına yakalanan TBI geçmişi olan kişilerin bunu daha genç yaşta yaptığını ortaya koymuştur.

    TBI geçmişi olmayanlara kıyasla KTE tanısı, nedenleri, semptomları ve risk faktörleri üzerine yapılan araştırmalar henüz erken aşamadadır. Hastalık hafıza ve düşünme sorunları, kafa karışıklığı, kişilik değişiklikleri ve/veya saldırganlık, depresyon ve hatta intihar düşüncesi dahil düzensiz davranışlarla ilişkilendirilmiştir. Diğer belirtiler arasında dikkat ve düşünceleri organize etme sorunlarının yanı sıra denge ve motor becerilerde zorluk da yer alabilir. İnsanlar KTE’nin bu potansiyel belirtilerini beyin yaralanmaları meydana geldikten yıllar veya on yıllar sonrasına kadar yaşamayabilirler.

    KTE açısından en büyük risk altında olanlar temas sporları yapan sporculardır (örn. boksörler, futbolcular, vb.) ve askeri gaziler, muhtemelen daha yüksek şansları nedeniyle kafaya tekrarlanan darbelere dayanmak.

    KTE teşhisi ancak ölümden sonra, KTE’nin bilinen beyin değişikliklerinin mevcut olup olmadığı bir otopsi ile ortaya çıkarılabildiğinde konulabilir. KTE’den şüphelenildiğinde, diğer nedenleri elemek için kapsamlı bir tıbbi geçmiş, zihinsel durum testi, nörolojik muayeneler, beyin görüntüleme ve daha fazlası kullanılabilir. Alzheimer gibi KTE’de de sinir hücrelerinde bulunan ve bunama ile ilişkilendirilen bir protein olan tau bulunur. Ancak araştırmacılar, KTE’nin kan damarlarının etrafındaki dokularda, Alzheimer da dahil olmak üzere tau içeren diğer beyin hastalıklarından farklı, benzersiz bir anormal tau birikimi modeline sahip olduğunu bulmuşlardır. Dahası, KTE’li insanlar KTE’nin tedavisi yoktur, ancak bilişsel (hafıza ve düşünme) ve davranışsal semptomları geçici olarak tedavi etmek için bazı ilaçlar kullanılabilir. Reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın.